Uratarina: Uteliaisuuden kautta rakennettu ura tietoturva-ammattilaiseksi

Uratarina: Uteliaisuuden kautta rakennettu ura tietoturva-ammattilaiseksi

Tiina Leppänen työskentelee 2NS:llä Senior Security Consultant -työtehtävässä osana tietoturvan johtamisen tiimiä. Tiimi vastaa erilaisista tietoturvan hallinnan ja johtamisen projekteista 2NS:n asiakkuuksissa.

Tiinan ura on muotoutunut tiedonhallinnan työtehtävien kautta kohti tietoturvan asiantuntijuutta oman systemaattisen alan opiskelun ja työtehtävien muokkautumisen myötä.

Tiinan neuvo kunkin omiin työelämävalintoihin on pitää päätöksenteossa mukana runsaasti rohkeutta ja uteliaisuutta. Näiden kautta oma ura voi muotoutua sen sisältöiseksi, mikä itseä aidosti kiinnostaa.

Tietoturvan muuttuva rooli herätti kiinnostuksen

Vielä jokin aika sitten tietoturva nähtiin vahvasti teknisenä, osin kummallisenakin osa-alueena IT-alalla. Kun tietoturva alkoi kehittyä kaikkia koskettavaksi yhteiskunnallisesti merkittäväksi aiheeksi, se veti puoleensa myös Tiinan huomion.

Samoihin aikoihin taustalla Tiinan oma muutoksenhalu työuralla oli herännyt. Tiinalla oli taustallaan pitkä kokemus tiedonhallinnan erilaisista tehtävistä erityisesti julkishallinnon organisaatioissa, joissa digitalisoitumisella oli tiedonhallintaan laajoja vaikutuksia.

”Minulle oli kertynyt asiantuntijuutta pitkän aikaa tietyltä aihealueelta ja tuli tunne, että on saatava muutosta aikaan”, Tiina kuvaa. ”IT-alalla asioiden muuttuminen on vakio, ja tehtäväkenttä muuttuu. Näin heräsi tarve siirtyä kokonaan uudelle asiantuntija-alueelle”, hän jatkaa.

Opinnot tukemassa uramuutosta

Tietoturvaa kohtaan heränneen kiinnostuksen myötä Tiina tutustui Jyväskylän yliopiston opintokokonaisuuteen kyberturvallisuudesta. Hän aloitti opinnot yliopistolla ja aihepiiri alkoi kiinnostaa yhä enemmän.

Tiinan polku eteni seuraavaksi kohti Jyväskylän ammattikorkeakoulua ja siellä ylemmän ammattikorkeakoulututkinnon suorittamista kyberturvasta. ”Ammattikorkeakouluopinnot tuntuivat teknisiltä ja käytännönläheisiltä; niihin sisältyi hallintajärjestelmän suunnittelun lisäksi teknisten ympäristön suunnittelua ja kovennuksia. Myös tietoverkkojen hallintaan liittyvä osaaminen tuli eteen.”, Tiina kommentoi. ”Jos opinnoissa tuntui, että omat osaamisalueet kävivät ohueksi, ryhmätyössä aina oli joku, jonka osaaminen täydensi palettia ja osaaminen karttui.”

YAMK-opintojen jälkeen Tiina jatkoi vielä opiskelua Jyväskylän yliopistossa ja kyberturvallisuuden maisteriopinnot valmistuivat vuonna 2023. Hän on ollut kirjoittamassa muun muassa uhkamallinnukseen ja turvalliseen ohjelmistokehitykseen liittyviä artikkeleita ja nyt myös jatko-opinnot ovat käynnissä.

Siirtymä toivotulle asiantuntija-alalle

Tiinan ura muotoutui kohti hänen toivomaansa tietoturvapainotusta opintojen lisäksi nykyisten työtehtävien sisällön muokkaamisella. Hän sai tukea tähän työnantajaltaan ja pääsi toimimaan esimerkiksi projektipäällikkönä tietoturvaprojekteissa ja asiantuntijana tietoturvan hallintamallin rakentamisessa.

”Haasteena asiantuntijuuden muutoksen viemisessä käytäntöön on, että pitäisi heti olla kokemusta uudelta alueelta.” Tiina kuvaa. ” Olen ylpeä siitä, että olen pystynyt tekemään tuttuja projekteja ja samaan aikaan töiden kautta siirtymään enemmän tietoturvaprojektien pariin ja nyt kokonaan tietoturvatehtäviin”, hän vetää yhteen.

Uusi osaaminen kiinnittyy sujuvasti aiempaan

Tiinan siirtymää tietoturvatehtäviin tuki hänen vahva kokemuksensa konsultointi- ja projektityöstä sekä erilaisissa asiakkuuksissa toimimisesta. Uusi rooli tietoturvan johtamisen konsulttina onkin siis yhdistelmä vanhaa ja uutta.

Nykyroolissaan 2NS:llä Tiina on tehnyt laajasti töitä erilaisissa asiakasorganisaatioissa ja eri tietoturva-aiheiden parissa.

Työpöydällä on ollut erilaista asiantuntija- ja kehittämistyötä, arviointeja tietoturvan tasosta ja sen kehitystoimista, auditointeja, harjoituksia ja kouluttamista. Kiinnostavaa on tietoturvan nivominen asiakkaan liiketoimintaan ja strategiaan kokonaisvaltaisesti ja erityisen mukavaa on päästä hyödyntämään omaa vahvuutta asiakkaiden kohtaamisessa.

Tiinan oma motivaatio on yhä kehittyä ja kehittää omaa asiantuntija-aluettaan. Hän rohkaisee muitakin ajattelemaan ilmavasti omasta työtehtävästään; ”Ei kannata pelkästään sopeutua nykyiseen vaan uskaltaa tarttua uudenlaisiinkin ideoihin ja tutkia maailmaa totutun kehikon ulkopuolelta. Nämä ideat ja teot ohjaavat tavoitteita, kuinka kehittyä niin oman asiantuntijuuden kuin työroolinkin osalta.”

Haluatko kuulla lisää uramahdollisuuksistamme?